İlk kadın muhtar mazbatasını aldı, yaşadığı zorluğu anlattı

Muş’un Varto ilçesine bağlı Çalıdere köyünde seçimi kazanarak ilçenin ilk kadın muhtarı olan 27 yaşındaki Bahar İncesu, mazbatasını aldıktan sonra projelerini hayata geçirmek için çalışmalara başladı.

İlçeye 23 kilometre uzaklıktaki Çalıdere köyünde ailesiyle besicilik yapan Bahar İncesu, 31 Mart seçimlerinde muhtar seçildi ve ilçenin ilk kadın muhtarı oldu.

İncesu, “Köylülerin desteğiyle seçimi kazandım. 30 haneli köyde 62 seçmenimiz var. 35 oy aldım, rakibim 11 oy aldı. Kazandım ama zorluklar da oldu” dedi.

AA’nın haberine göre aday olduğunda ilk başta tepki aldığını belirten İncesu, “İstemediler. ‘Kadınsın, erkeğin yapamadığı işi sen mi yapacaksın?’ dediler. Ben aynı zamanda hayvancılık yapıyorum. Hayvancılık işi çok zor bir meslek. Onu yapabiliyorsam muhtarlığı da yapabilirim dedim, kendime güvendim ve inandım. Sonunda da başardım” diye konuştu.

Adaylık sürecinde kapı kapı gezerek köylülerle konuştuğunu ve taleplerini dinlediğini ifade eden İncesu, “Köylülere danışarak, onların da fikirlerini alarak çok güzel şeyler yapacağıma inanıyorum. Kadınlar bu süreçte beni yalnız bırakmadı” şeklinde konuştu.

Köylülerden Leyla Yıldırım da Bahar’ın muhtar olmasını desteklediğini belirterek, “O benim kızım gibi. Bahar’la gurur duyuyoruz. Bahar’dan yol, su ve taziye evi gibi beklentilerimiz var. Herkes kadınları yadırgıyordu, ‘aday olamazlar’ diyordu ama güzel oldu. Köyümüzden kadın muhtarın seçilmesi çok güzel bir şey” değerlendirmesinde bulundu.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x